• Jacek

LIST PASTERSKI

Drodzy Kapłani Kościoła Katolickiego!

Środą Popielcową rozpoczyna się w Kościele 40-dniowy Wielki Post. To czas na refleksje, na pokutę, na dogłębne przemyślenie swojego życia. Okres ten sprzyja nawróceniom, podjęciu decyzji o zejściu z drogi prowadzącej do wiecznego potępienia.

Poruszony smutnymi informacjami, które również i do mnie dotarły za pośrednictwem mediów, chciałbym dziś rozważyć siedem grzechów głównych.

Na czele tej listy stoi „PYCHA”. Pozwólcie, że będę czerpał informacje na jej temat z nieprzebranego źródła jakim jest Internet. Zatem, co to jest „pycha”?

Jest to zarówno pojęcie, jak i postawa człowieka, która charakteryzuje się nadmierną wiarą we własną wartość i możliwości, a także wyniosłością. Człowiekiem pysznym kieruje nieusprawiedliwiona wyniosłość, a ona jest cienką nicią połączona z agresją. Wyrazy bliskoznaczne dla pychy to: zadufanie, arogancja, zuchwałość, hardość, buta. „Pycha jest egoizmem, skoncentrowaniem na sobie, fałszywą oceną własnej osoby. Każe nam samych siebie stawiać wyżej, bliźnich zaś niżej, niż jest w rzeczywistości. Ponieważ pycha wynika z błędnego sądu, zaliczyć ją należy do dewiacji intelektualnych”. „Z praktycznego punktu widzenia jest to lekceważenie, wyzwanie i bezczelność wobec Boga” (są to cytaty znalezione na stronie mateusz.pl).

Zadumajmy się chwilę………………

A teraz zadam Wam pytanie: Czego nie rozmiecie w tych słowach, które do Was skierowałem…? ………….. Cisza…………..

Widzę przed sobą tłum koloratek, z których wyrastają mądre głowy, wyposażone w umysł i rozum. Jedne z nich, z wysoko podniesionym czołem, patrzą na mnie tępym, wyzywającym i srogim wzrokiem. Inne, zamglone i niewidzące oczy skierowały w nieokreślony punkt nic nie rozumiejąc. Są też takie, które się pochyliły i wzrok skierowały w dół, zastanawiając się: „co on wymyśla”? Ogromna większość zaś chowa się za plecami swoich pobratymców, udając, że ich w tym gronie w ogóle nie ma.

Pytam się zatem po raz kolejny: CZEGO NIE ROZUMIECIE W SŁOWACH, KTÓRE DO WAS SKIEROWAŁEM!!!??? ………..

………….Dalej cisza, cisza i tylko cisza…..

Cóż, zatem nie widzę sensu rozważania kolejnych grzechów ze słynnej „siódemki”, to jest: CHCIWOŚCI, NIECZYSTOŚCI, ŁAKOMSTWA, ZAZDROŚCI, GNIEWU I LENISTWA.

Amen

Pozdrawiam

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

VERA