• Jacek

Haken


Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach, kiedy to do łask wróciło discopolo, które z sukcesem wdarło się nawet w środowisko studenckie, zespoły grające progrocka, czy też progmetal stoją na przegranej pozycji. Nic bardziej mylnego. Ten styl trzyma się całkiem dobrze i jak na nazwę przystało - jest w stałej progresji. Jeszcze do niedawna wśród kapel grających ciężkiego rocka prym wiodła amerykańska grupa Dream Theater. Niestety nie da się być ciągle na szczytach sławy. Ostatnia płyta The Astonishing jest dowodem na słabnącą formę muzyczną Johna Petruci'ego i Jego kompanów.

Na szczęście pojawiają się nowe grupy, które prezentują coraz lepszą muzykę, bardziej ambitną od zmęczonych graniem "Dreamów".

Świetnym przykładem tego jest Haken, brytyjski zespół, założony w 2007 roku przez gitarzystę Richarda Henshalla i gitarzystę To-Mera, który jednak nie zagrzał miejsca w zespole zbyt długo. Obecnie oprócz Henshalla zespół tworzą: Ross Jennings - vocal, Raymond Hearne - perkusja, Charles Griffiths - gitary, Diego Tejeida - instrumenty klawiszowe, Conner Green - bas. Richard, Raymond, Charles, Diego i Conner pomagają Rossowi w chórkach.

Haken wydał do tej pory pięć płyt studyjnych: Aquarius (2010), Vision (2011), The Mountain (2013), Affinity (2016) oraz oczekiwany, mający się ukazać 26 października tego roku - Vector. Do zestawu wydawnictw studyjnych należy dodać epkę Restoration (2014). W bieżącym roku zespół wydał swój pierwszy, dwupłytowy album koncertowy - L-1VE. Jest to rejestracja koncertu w Amsterdamie, który odbył się 13 kwietnia 2017 roku.

Zespół wystąpił kilka razy w Polsce, kolejny koncert tej grupy odbędzie się w 2019 roku w Krakowie.

Nie ukrywam, że panowie z Haken są dla mnie osobiście obecnie numer 1 wśród grup progmetalowych.

Prezentuję kawałek z nowej płyty Vector - Puzzle Box.
17 wyświetleń0 komentarzy